Hivatalosan. Azaz a Weverse-en (Global Fandom Platform) tagságit vettem (BTS Membership). Pár előnnyel jár. Például vehetek jegyet a hétvégi, online is közvetített koncertek egyikére. Megtettem.
A csapat most a hétvégén lesz 13 éves, azaz 2013.06.13-án debütáltak. Egyre több információt és történetet tudok meg róluk, és őszintén szólva le a kalappal előttük. Amin ők keresztül mentek, azért már külön megérdemlik a díjakat, a rajongók (ARMY) szeretetét.
Ők valóban a semmiből küzdötték fel magukat. Nem volt mögöttük egy gazdag ügynökség támogatása (koldusszegények voltak), egy kis lakásban éltek évekig heten (egy szobában aludtak a szorosan beállított emeletes ágyakon), gyakran éheztek (sokszor a legidősebb tag, Jin, hozott a szüleitől alapanyagot a főzéshez, vagy ha volt pénze, akkor vett nekik kaját*) a sok táncgyakorlás mellett. Meg kellett küzdeniük a lenézettséggel, mivel az ő ügynökségük csak egy csőd szélén kóválygó, kis cég volt. Van egy videó egy műsorból, ahol a legfiatalabb tag, Jungkook ételt (hamburger, stb) vett a műsorban résztvevőknek a tisztelete jeléül, és ahelyett, hogy megköszönték volna az ennivalót, utálkozva és lenézve visszadobták neki. Annak a tinédzserfiúnak, aki napi szinten éhezett. A szívem facsarodott, mikor láttam ezt a megalázást.
Ha ma látja valaki őket, akkor csak a fény, a siker és a csillogás tűnik fel neki. Az odavezető utat csak azok ismerik, akik régóta követik őket, vagy hajlandóak mélyebben beleásni magukat a történetükbe.
A K-pop idolok nem csak úgy lesznek. Először jelentkezniük kell gyakornoknak, ahova egy rostán keresztül kerülnek be. Lehet, hogy évekig gyakornokoskodnak. Ami azt jelenti, hogy napi szinten táncolnak, énekelnek a tanulás mellett, stb, ami egy idolléthez szükséges. Aztán, ha nagyon kitűnnek és mázlijuk van, bekerülnek egy bandába. És itt sem ér véget a meló! Egy átlagos idolcsapat nagyjából 2-4 évig tud fennmaradni. Vagy sikeresek lesznek, vagy nem. És a siker sem akadálya a feloszlásnak. A BTS is végigment egy nehéz időszakon 2018 elején, pedig akkor már volt olyan daluk, ami a Billboard 200-on 7. helyen debütált, illetve magukénak tudhattak egy Billbord-díjat is.
Azt hinné az ember, hogy az az idolcsapat, amely már megtölt stadionokat világszerte, az magabiztos, minden kétségtől mentes. De nem így van. Hallgatva a tagok őszinte nyilatkozatait döbbenünk rá, hogy ők is emberek, akik önbizalomhiánnyal, önismereti gondokkal és az önszeretethiányával küzdenek. Hiába a hatalmas rajongótábor, még akkor is el tudják hinni a gyűlölködő kommenteket.
Lehet, hogy ma már mindegyikük valamilyen nagy márkának a nagykövete (CK, Dior, Celine, Luis Vuitton, stb), de ettől még ugyanolyan kedves, udvarias, magukat mások felé nem helyező emberek maradtak. Például JK-t a mai napig a “bowing fairy“-nek becézik. Elég megnézni egy videót, ami a reptéri közlekedését mutatja. Mondhatni boldog-boldogtalannak bókol mint köszönés. Ez neki természetes, mivel az első 15 évében így nevelték a szülei (s gondolom, a dél-koreai társadalom), és a “bátyjai” sem engedték elkanászosodni.
Amit nem igazán értek, de valószínűleg csak azért, mivel én nem abban a közegben, kultúrában élek, mint a K-pop idolok: a vékonyság. Mikor egy izmos (sportoló), jó felépítésű 20-30-as férfi azt mondja, hogy fogynia kell, csak azt keresem, hogy miből. Abból a pár százalék testzsírból, ami még rajta van?! A hasán még látszanak a kockák, bár nem mondhatjuk, hogy testszerte szálkás. De fogyniuk kell. Amikor megláttam a BTS tagjait március végén az újonnan készült fotókon és videókon, nem azon áradoztam, milyen helyesek, hanem azon sápítoztam, hogy b.zmeg, milyen vékonyak. Nagyon nehéz volt megszoknom. Persze, mikor rájuk aggatják a stylistok az ilyen-olyan bő és több réteg ruhákat, akkor ez az ‘kákabélség’ nagyjából takarva van, de ha látom Jint egy fariban és egy pólóban, akkor azt kérdezem, hogy ez a pálcikaember miért szép. És ne felejtsük el, hogy rendszeresen erősítenek. Jungkook (JK) a banda “muscle bunny“-ja, aki már sok éve jár le a terembe erősíteni, ki tudja magát gyúrni, ha nem kell éppen vékonynak lennie. De V is megmutatta a katonaság alatt, milyen alakja lenne (szuper!), ha nem írnák elő nekik a papírvékonyságot.
Leginkább Jimint féltem, mivel ő hajlamos végletekig kínozni magát a diétával. Ő az, aki alapvetően egy izmos testalkatú ember. Nem túl magas (173 cm), de ha akarja, ha nem, mindig lesz rajta izom. Tőle én legfeljebb azt várnám el, hogy egy egészséges testzsírszázaléka legyen, s ne veszítsen izmot. Szegény ő is olyan arccal van megáldva, mint én. Pár kilogramm plusz, és pufisodik az arca. Azzal ő pedig nem tud olyan sármőr lenni, amilyen egyébként szeretne lenni (és tud is!).
Jimin amúgy is egy nagyon egyedi ember. Van egy mondás: once you JimIN, you cannot JimOUT. És ez így igaz. Sokáig nem hallottam a Jimin-hatásról, aztán a YT-on belefutottam néhány, ezt taglaló videóba. Azt hiszem, beszédes egy-két heteró férfi reakciója Jimin táncára, flörtölésére. Először ledermednek, eláll a lélegzetük, majd megjegyzik, hogy ők egyébként nősek, vagy van barátnőjük, és ejnye, Jimin! Én nőként nem esek hasra tőle, nekem ugye nem ő a biasom, de elismerem a szépet, a vonzót, és a kimagasló tánctudását, testtudatát. Ezt a body rollt nem tudom elfelejteni: https://www.youtube.com/shorts/6Kw9yzg65gY
Úgyhogy továbbra is lelkesedem a BTS-ért, és fogok is róluk még írni.
*Láttam egy vlog bejegyzés részletét, amit Jin és Jungkook csinált még a nehézségeik idején. Jin, a nagytestvér igyekszik rábeszélni a legfiatalabb “testvérét”, hogy bár még tart a próba, menjenek enni. Látszik Jungkookon (az örökké enni tudón), hogy erősen vívódik a kötelesség és az evés között. Gyanítom, Jin nem a lógásra akarta rábeszélni, hanem tudta, hogy JK éhes, és úgy nem lehet teljesíteni, hogy nincs energiautánpótlás a szervezetben.
Van egy másik videó is fenn a YT-on a fiatal JK-ről. Valaki kezébe nyomott egy doboz fánkot. Szegény srác kinyitotta, hogy megnézze, mi van a papírdobozban. Ott tartott az ölében 6 db finomságot. Az a vívódás, amin ő keresztül ment! Ő akkor a diétával indokolta, miért nem vesz el egyet rögtön. Mondjuk, az ügynökségnek is jól jöhetett ez az indok, miért nem kapnak több kaját.